Szkoła Terapii Czaszkowo-Krzyżowej

20.03.2019 roku rusza I edycja międzynarodowej szkoły terapii czaszkowo-krzyżowej akredytowana przez CTET jako początek działalności Europejskiego Centrum Terapii Joanna Czarny.

Szkoła jest organizowana według metodologii szkolenia brytyjskiej organizacji Craniosacral Therapy Educational Trust, www.cranio.co.uk.

Całość trwa dwa lata i składa się z 11 cztero- lub pięciodniowych seminariów zapewniających 48 dni i 433 godziny dydaktyczne. Dzięki temu uczestnik uzyskuje kompleksową wiedzę i umiejętności do efektywnego stosowania terapii czaszkowo-krzyżowej jako wykonywanego zawodu.

W czasie szkoły zapewniamy właściwe proporcje między teorią a praktyką, poświęcając dużo czasu na zajęcia praktyczne pod opieką nauczyciela. Nacisk kładziemy na rozwój umiejętności palpacyjnych, percepcyjnych i terapeutycznych, które uczestnik kursu może integrować w procesie krok po kroku.

Rozwój umiejętności opiera się na własnych poszukiwaniach i nabieraniu doświadczenia przez uczestnika, który jest kompleksowo wspierany przez superwizje i informacje zwrotne od nauczycieli.

Kurs opiera się na zrozumieniu anatomii i fizjologii ciała, i badaniu ruchów tkanek i płynów, które pojawiają się już podczas rozwoju embrionalnego. Zapewnia to wspaniały wgląd w to, jak organizm ludzki jest zbudowany, jak funkcjonuje i jak może utrzymywać zdrowie przez całe życie.

Egzamin będzie się odbywał podczas dwóch ostatnich seminariów. Część pisemną uczestnicy przygotują w domu a praktyczną, czyli sesje terapeutyczne, będą wykonywać na szkoleniu pod okiem nauczyciela i asystentów. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest obecność na minimum 80% szkolenia. Brakująca wiedzę będzie można bezpłatnie uzupełnić podczas kolejnych edycji szkoły.

Po ukończeniu szkoły uczestnicy są profesjonalnie przygotowani do prowadzenia terapii z osobami dorosłymi, dziećmi, kobietami w ciąży i osobami starszymi.

 

mgr Joanna Czarny – dyrektor szkoły – jestem absolwentką Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, podyplomowych studiów z Technik Relaksacyjnych oraz podyplomowych studiów z Psychologii Zarządzania w Biznesie, po studiach założyłam firmę i prowadzę działalność z sukcesem do tej pory. Prywatnie jestem mamą trójki dzieci.

Od początku swojej działalności szukałam własnej drogi rozwoju poprzez udział w różnych warsztatach i szkoleniach pogłębiających moją wiedzę oraz umiejętności. Z czasem zauważyłam, że jestem w stanie pomagać ludziom zwłaszcza z traumatycznymi doświadczeniami, którzy zaczęli coraz częściej szukać u mnie pomocy. 

To zdecydowało, że w 2007 r. rozpoczęłam naukę technik czaszkowo-krzyżowych najpierw w Polsce, a następnie kontynuowałam rozwój w Instytucie Franklyna Sillsa oraz szkole Michaela Kerna w Wielkiej Brytanii. Przez lata poszerzałam swoją wiedzę z tej dziedziny na całym świecie. To wszystko doprowadziło w 2013 r. do otwarcia własnego gabinetu terapeutycznego, w którym obecnie na pierwszą wizytę czeka się kilka tygodni.

Ponieważ widzę, jak ogromny potencjał ma terapia czaszkowo-krzyżowa, nieustannie ją promuję. Dzielę się wiedzą na darmowych wykładach, do tej pory mam ich za sobą ponad setkę, regularnie udzielam się w kilku Szkołach Rodzenia edukując młodych rodziców, udzieliłam wielu wywiadów dla Niezależnej Telewizji NTV, organizuję warsztaty na temat pracy z traumą czy technik relaksacyjnych. W międzyczasie, po ukończeniu trzyletniej szkoły Petera Levine’a Somatic Experiencing dołączyłam do swojej praktyki pracę z traumą metodą Somatic Experiencing, która jest kompatybilna z terapią czaszkowo-krzyżową. A dzięki udziale w kursach terapii odruchów niemowlęcych metodą S. Masgutowej dodatkowo poszerzyłam zakres pracy z dziećmi straumatyzowanymi i z problemami neurologicznymi.

Uwaga! Obecnie jestem jedyną w Polsce osobą, która łączy te wszystkie metody jako bazę do pracy z traumą. Europejskie Centrum Terapii Joanna Czarny jest kolejnym etapem mojej drogi. Zamierzam nauczać jak pomagać innym, wykorzystując techniki i metody, które sama praktykuję i których skuteczność wypróbowałam. Do współpracy zapraszam najlepszych nauczycieli z całego świata.

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa w ujęciu
biodynamicznym

Terapia czaszkowo-krzyżowa w ujęciu biodynamicznym to nieinwazyjna, delikatna terapia dla każdego, która wypracowała specyficzny sposób „słuchania” dłońmi procesów wyrażających zdrowie. Terapeuta skupia się na naturalnych siłach witalnych i zachęca je do ustalenia priorytetów sesji (co na dzień dzisiejszy jest najważniejsze) i wprowadzenia regulacji dostępnych z zasobów organizmu. Charakteryzuje się orientacją na całość ludzkiego doświadczenia, w którym zarówno anatomia, jak i fizjologia ciała są powiązane z subtelnymi siłami życia, które wyrażają się poprzez ruch w ciele.

Piękno tej terapii stanowi jej prostota. Praktyk jest neutralny i obecny tu i teraz, co pozwala na naturalne rozwinięcie się procesu leczenia. Ułatwia też regulację w kierunku wewnętrznej reorganizacji w organizmie, także na poziomie energetycznym i emocjonalnym, i powoduje całościowy ruch w kierunku większego zdrowia. Terapia tworzy także bezpieczną przestrzeń dla traumatycznych przeżyć, które mogą się pojawić i uwolnić bez ponownego stymulowania układu nerwowego.

W marcu 2019 roku rusza pierwsza edycja Szkoły Michaela Kerna (Craniosacral Therapy Educational Trust) we Wrocławiu, której certyfikacja i standardy nauczania są rozpoznawalne na całym świecie.

Odbiorcą tej terapii może być właściwie każdy człowiek, który nie ma ostrego stanu wymagającego natychmiastowej interwencji lekarskiej czy poważnych chorób psychicznych uniemożliwiających właściwą percepcję rzeczywistości. Można się poddać takiej terapii także w czasie ciąży i zaraz po porodzie, przed i po operacji. Tą terapią pracuje się też z noworodkami (nawet w inkubatorze).